music is the sunshine of my life

Bir melodiye karşı hissettiği duyguları bir kişiye hissedemiyorsa insan ne yapmalı? Şahıslar arası aşktan çok daha öte uzaklardan gelen, boşlukta yankılanan, en sonunda seni de uzağa götüren müziğin hissettirdikleri. Önceleri yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan karmaşasaydı benim için. Paylaştığım şahıs mıydı müziği bu kadar etkili kılan, yoksa müzik miydi o kişiyi özel olmaya zorlayan? Ben hala aynı müziği dinliyorum coşkuyla.

What should a person do if she or he can't have the feeling for someone as same as for a melody? How music feels is much better than a love between two person. Music which comes from a land very far away, echoes in the space, take you away to its land at the end. At first, for me it was like the dilemma : Which came first? the egg or the chicken? Was it he who makes the music so impressive or was it the music which make him so special? I am still listening the same music enthusiastically .

Zeze

Phasellus facilisis convallis metus, ut imperdiet augue auctor nec. Duis at velit id augue lobortis porta. Sed varius, enim accumsan aliquam tincidunt, tortor urna vulputate quam, eget finibus urna est in augue.

Hiç yorum yok: